GELİŞTİREN HİKAYELER

GELİŞTİREN HİKAYELER: BİR APTALIN HİKAYESİ

Herkesin önüne fırsatlar çıkmaktadır.Önemli olan bunu görüp değerlendirmektir.

GELİŞTİREN HİKAYELER: BİR APTALIN HİKAYESİ

Herkesin önüne fırsatlar çıkmaktadır.Önemli olan bunu görüp değerlendirmektir.

BİR APTALIN HİKAYESİ

 

Adamın biri durumundan çok şikayetçiymiş, “ Çalışıyorum, didiniyorum ancak karnım ya doyuyor ya doymuyor. Tek başımayım, kimsem yok…” diye mutsuz mutsuz geziniyormuş. Sonunda bir karar vermiş, gezip dolaşacak bir melek bulacak, durumunu ona anlatıp bu haksızlığı düzeltmesini isteyecekmiş… Ve yola koyulmuş. Dağda ilerken bir kurda rastlamış. Kurt, bir deri bir kemik, ayakta zor duruyormuş. Adamın yanına yaklaşmış, nereye gittiğini sormuş. Adam derdini anlatmış, “ Bir melek bulacağım, halimi düzeltmesini isteyeceğim…” Kurt da ona “Bana bir iyilik yapar mısın?” demiş, “Bende gece gündüz dolaşıyorum, bir lokmacık yiyecek zor buluyorum. O meleğe beni de anlat, böyle açlıktan ölmek reva mıdır, diye sor…”

Adam yoluna devam etmiş, bir süre sonra güzel bir kıza rastlamış. Kız da nereye gittiğini sormuş adama, “ melek hikayesi” ni öğrenince adamın ellerine sarılmış:

“ Ne olur o meleğe beni de anlat. Gencim, güzelim, zenginim, her şeyim var ama çok mutsuzum. Mutluluğa ulaşmak için ne yapmam gerektiğini  sor o meleğe…”

Adam, melekle kız için de konuşacağına söz vermiş ve yoluna devam etmiş. Bir süre sonra dinlenmek için bir ağacın altına uzanmış. Dört bir yanı yemyeşil olan bu ağacın neredeyse hiç yaprağı yokmuş ve ağaç bu duruma çok üzülüyormuş. O da derdini adama anlatmış:

“Eğer o meleği bulursan benden de söz eder misin? Bu kaderimden hiçbir şey anlamıyorum. Görüyorsun, bereketli bir toprak üzerindeyim, her taraf yemyeşil, bütün ağaçların yaprakları var, meyveleri var. Benimse hiçbir şeyim yok. Benim de diğerleri gibi yeşillenmem için ne yapmam gerekiyor? Ne olur o melekten bunu öğren…”

Adam, ona da “peki” demiş, yoluna devam etmiş. Nihayet bir gün, tam melek bulmaktan umudu kesilmiş vazgeçmek üzereyken  karşısına melek çıkıvermiş. Adam kendiliğinden anlatmış bir bir anlatmaya:

“Gece gündüz demeden çalışıyorum, dünyanın hiçbir nimetinden faydalanamıyorum, acınacak bir hayatım var. Benden daha az çalışan ama daha keyifli yaşayan pek çok insan var . Nerede hak, nerede adalet?”

“ Tamam tamam” demiş melek, “ Sana mutlu ve zengin olman için bir şans veriyorum. Şimdi aynı yoldan evine dön.” Adam rahatlamış ve ağacın, kızın, kurdun dertlerini de meleğe anlatmış. Melek onlar için de konuşmuş, adam dönüş yolunu tutmuş. Uzun bir yürüyüşten sonra ağacın yanına gelmiş ve meleğin sözlerini aktarmış:

“ Senin köklerinin tam yanına bir sandık altın gömülüymüş. Sen bu yüzden beslenemiyorsun, dolayısıyla yaprağın, meyven olmuyor. Bu altın sandığı çıkarılınca sen de diğer araçlar gibi yeşilleneceksin.”

“Harika!” diye bağırmış ağaç, “  “ Çabuk kaz ve sandığı çıkar.” Adam “olmaz” demiş, “ Melek bana kendi şansımı verdi. Evime dönmeliyim.”

Adam yine yola düşmüş. Genç kız, zaten yolunu bekliyormuş:

“ Ne dedi, ne dedi?” diye koşmuş.

“ Acılarını ve sevinçlerini paylaşacak biriyle evlenirse bütün dertleri hallolacak, sende mutlu olacaksın...” demiş adam.

Kız “ Hadi o zaman “ demiş, “ evlenelim seninle ve mutlu olmaya çalışalım.”

            Adam yine “ Olmaz” diye cevap vermiş, “ Zamanım yok. Meleğin bana verdiği şansı bulmak için hemen eve dönmeliyim. Sen kendine başka bir koca bul”

            Biraz sonra da sıska kurt çıkmış karşısına. Adam ona da olup biteni anlatmış, kendini şanısını bulmak için acelesi olduğunu söylemiş.

            “Peki ya ben?”demiş kurt, “ Benim için ne dediğini söyle ve git.”

            “ Senin için söylediğini ben de pek anlamadım doğrusu…” demiş adam. “ Melek dedi ki , o kurt yiyecek bir aptal bulamazsa aç dolaşmaya mahkumdur.”

 

Kurt , “ Ben çok iyi anladım…” demiş ve aptalı yemiş.