GELİŞTİREN HİKAYELER

GELİŞTİREN HİKAYELER: GÜRÜLTÜ

Karşılaştığımız sorunlara yapıcı ve yaratıcı çözümler getirmemiz gerekir.

GELİŞTİREN HİKAYELER: GÜRÜLTÜ

GÜRÜLTÜ

Yaşlı bir adam emekliye ayrılır ve kendine bir lisenin yanında küçük bir ev alır.Emekliliğinin ilk birkaç haftasını huzur içinde geçirir ama sonra ders yılı başlar.
    Okulların açıldığı ilk gün, dersten çıkan öğrenciler yollarının üzerindeki her çöp bidonunu tekmelerler; bağırıp, çağırarak…
Bu çekilmez gürültü günlerce sürer ve yaşlı adam bir önlem almaya karar verir. Ertesi gün çocuklar gürültüyle evine doğru yaklaşırken, kapısının önüne çıkar, onları durdurur ve;
“ Çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Bu neşenizi sürdürmenizi istiyorum sizden. Bende sizlerin yaşındayken aynı şekilde gürültüler çıkarmaktan hoşlanırdım, bana gençliğimi hatırlıyorsunuz. Eğer her gün buradan geçer ve gürültü yaparsınız size her gün 1 dolar vereceğim…” der.
Bu teklif çocukların çok hoşuna gider ve gürültüyü sürdürürler. Birkaç gün sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve onlara şöyle der:
“Çocuklar enflasyon beni de etkilemeye başladı, bundan böyle size sadece 50 sent verebilirim.”
Çocuklar pek hoşlanmazlar ama yine devam ederler gürültüye. Aradan birkaç, gün daha geçer ve yaşlı adam yine karşılar onları.
“Bakın” der, “ Henüz maaşımı alamadım, bu yüzden size günde ancak 25 sent verebilirim, tamam mı?”
“Olanaksız bayım” der içlerinden bir “ Günde 25 sent için  bu işi yapacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Biz işi bırakıyoruz!”