PSİKOLOJİ

Sınav Kaygısı İle Başetme Yolları

Karşınızda yaşını, kilosunu bilmediğiniz bir rakiple birkaç gün sonra müsabakanız var. Siz aslında tüm yıl boyunca bunun için gerekli hazırlıkları yaptınız. Hazırsınız! Ama korkuyorsunuz!

Sınav Kaygısı İle Başetme Yolları

Karşınızda yaşını, kilosunu bilmediğiniz bir rakiple birkaç gün sonra müsabakanız var. Siz aslında tüm yıl boyunca bunun için gerekli hazırlıkları yaptınız. Hazırsınız! Ama korkuyorsunuz!

Korkunuzun asıl sebebi ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın neyle karşılaşacağınızı bilmemeniz.

Peki neyle karşılaşabilirsiniz ;

Çok güçlü, kilosu boyu sizden çok büyük, iri yarı bir rakiple mi? Yoksa sizin hiç alışkın olmadığınız biriyle mi?

Böyle düşününce gerçekten korkmakta haklısınız gibi gözüküyor.

Peki olaya birde karşınızdaki rakibin ‘’sınav’’ olduğunu düşünerek gerçekçi bir şekilde baksak. Rakibimiz Sınav. Ve biz çok korkuyoruz, kaygılanıyoruz.

Yıl boyunca düzenli çalıştık, konuların tamamına yakınını bitirdik. Aslında elimizden geldiğince konu eksiği de bırakmadık.Tüm deneme sınavlarına girdik.

Yine de hala içimizde bir korku , bir kaygı var.

Evet böyle durumda olaya gerçekçi şekilde bakmalıyız. ‘’Başaramayacağım, yapamayacağım , zor sorular gelecek , bildiklerimin hepsini unutacağım, aileme ne diyeceğim‘’ aklınızdan yüzlerce düşünce ve soru geçiyor değil mi?

Girdiğiniz sınavla ilgili bilmeniz gereken bir gerçek var :

Karşılaştığınız soruların sınavda  zorluk derecelerini daha önce hiç araştırdınız mı?

%10’u çok kolay

%20’si kolay

%40’ı normal

%20’si zor

%10’u çok zor

Buna göre tüm soruları cevaplayamayabilirsiniz. Bu da doğaldır !

Normal + kolay+ çok kolay derecede ki soruları yapmanız demek soruların % 70 ’ini başarmanız demektir.

Öyleyse sınavınız %70 oranında başarılı geçecek demektir.

Tabiki bu sınava iyi bir hazırlık yapıp, bilgi birikiminizin oranına da bağlıdır. Peki sınav anında başlayan kaygı onunla nasıl baş edebilirsiniz ?

Sınav sırasında çok aşırı heyecanlanarak, bildiğiniz soruları sınav heyecanı yüzünden unutuyor veya yanlış yapıyorsanız, Sınav sırasında mideniz ağrıyorsa, karın bölgenizde rahatsızlık oluyorsa, elleriniz aşırı terliyorsa, baş ağrıları çekiyor ve sınavdan bir önceki gece uyuyamıyorsanız,Sınav sırasında, daha önce öğrenmiş olduğunuz ve çalıştığınız konuları hatırlayamıyorsanız, sınav zamanları sizlere kâbus gibi geliyorsa,Sınav Kaygınız Var Demektir!

Peki düzenli çalışmalarıma belli bir bilgi birikimimin olmasına rağmen sınav kaygım yüzünden istediğim başarıyı elde edemiyorum diyenler çoğunlukta !

SINAVDAN bir gece önce ; 
1. Nasıl rahatlayacağınızı ve gevşeyeceğinizi öğrendiğinizden emin olun. Kriz anında, nasıl davranacağınızı bilirseniz kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

2. Komik bir film, eğlenceli bir kitap ya da dergi okumak rahatlatır.

3. Ne kadar kaygılı olursanız olun sınava yakın bir zamanda (örneğin bir gece önce ya da aynı sabah ) çalışmayın. Ilık bir duş alın, kısa bir yürüyüş yapın, sizi kaygılandırmayacak insanlarla sohbet edin.

4. Sınavdan önce normal hayatınızda değişiklik yapmaya çalışmayın. Örneğin normalde yedi saat uyuyorsanız ve bu yeterli geliyorsa, sadece sınav olduğu için daha erken yatmaya çalışmayın. Çünkü uyuyamazsanız, kaygınız artar. Alışık olmadığınız aktiviteleri de sınavdan önce yapmayın, alışık olmadığınız yemekleri yemeyin. Sadece bazı değişiklikler yapabilirsiniz: Örneğin kahveyi azaltmak ya da taze meyve ve sebze yemeye çalışmak iyi gelebilir.

5. Kendinizi kötü hissetseniz de bir şeyler yemeye çalışın. Birkaç tuzlu bisküvi de olur. Önemli olan midenizin boş olmamasıdır.

6. Sınavın nerede ve saat kaçta olduğunu bildiğinize emin olun. Sınav yerine çok geç ya da çok erken gitmeyin. Erken gitmek, sizin gibi kaygılı olanlarla konuşmak ya da söylediklerine kulak misafiri olmak, sadece kaygınızı yükseltir. Geç kalmak da aynı şekilde…

7. Tüm materyalinizi (nüfus cüzdanı -sınava giriş belgesi vs.)

8. Ders materyalini evde bırakın. Son dakika göz gezdirmeye çalışmak sadece kaygınızı artırır.

Sınav sırasında bunlara dikkat edin!

1. Sıraya oturduğunuzda rahat olduğunuza emin olun. Tuvalete gitme ihtiyacınız varsa giderin. Eğer çok terliyor ya da üşüyorsanız kıyafetlerinizde ona göre bir ayarlama yapın. Daha önce çalıştığınız nefes egzersizlerini birkaç kez uygulayın. Gerçekten rahat olduğunuza inandığınızda sınav kâğıdına bakın.

 

2. Birçok kişi için en gergin an bu andır. Şimdiye kadar nasıl ve ne kadar hazırlandığınız, şu an önemli değil. Sizin için şu an en önemli olan, elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.

3. Aklınıza olumsuz ve kaygınızı artırıcı düşünceler geliyorsa, içinizden “Dur,” deyin. Bu yolla düşüncelerinizin önüne geçtikten sonra o an için uygun stratejiyi belirleyin (gevşeme, nefes alma egzersizi, vs.).

4. Olumsuz düşünceleri sorgulayın ve daha işe yarar, daha gerçekçi alternatifler bulmaya çalışın. Örneğin: “Bu sınavdan yüksek not alamazsam mahvolurum,” yanlış düşüncedir. Onun yerine “Sınava çalıştım ve yüksek not almak için elimden geleni yapacağım. Ancak alamazsam da bir telafisi mutlaka olacaktır. Bu dünyanın sonu değil,” diye düşünmek doğru olur.
Soruların sırasına göre gitmek zorunda değilsiniz. En iyi hazırlandığınızı düşündüğünüz konuyla ilgili sorudan başlayın. Acele etmeyin. Sorudaki yönergeyi dikkatle okuyun. Olumsuz ifadelere özellikle dikkat edin.

6. Etrafınızdakileri görmezden gelmeye çalışın. Düşünmek için kafanızı kaldırdığınızda, insanlara değil pencereden dışarıya tavana ya da yere bakmaya çalışın.

7. Zamanı ayarlayın. Bir soruyla uğraşmayı bırakmak ve diğer soruya geçmek için uygun zamanı böylece anlayabilirsiniz.

8. Kaygınız giderek kötüleşirse, kalemi kâğıdı bırakın. Gözlerinizi bir süreliğine kapatın ve nefes egzersizlerini deneyin.

9. Kaygınızdan tamamen kurtulmaya çalışmayın, çünkü bir miktar kaygı gerekli ve doğaldır. Kaygı duyabileceğinizi kabul edip onu kontrol altında tutmaya çalışın.
Ve Ailelere Düşen !
Aileler, çocuklarınıza güvenin ve kaygılanmayın!
Ailelerin çoğu sınava girecek olanlardan daha kaygılı. Bu kaygıyı onlara yansıtmadıklarını düşünseler de yansıtıyorlar. Çocukları onların başarı beklediklerini, hayal kırıklığı yaşayacaklarını biliyor. Oysa bu girilecek sınavdan daha büyük bir sorumluluk ve yüktür.

Sevgili aileler kaygılanmayın. Çocuklarınıza, çalışmalarına ve kendi katkınıza güvenin. Onların sınav stresini artırmayın. Çocuklarınızın sizler için her sınavdan, her başarıdan, her kazançtan önemli olduğunu hatırlayın ve bunu onunla paylaşın. Herkese başarılar dileriz.

SINAVMIS HADİ ŞİMDİ GELSİN ????

Yaşam Kişisel Gelişim ve Danışmanlık Merkezi 

Psikolog Birce ARIKAN

Psikolog Cem KUTLUHAN